An error occured: XML data could not be loaded. Make sure you specified the correct path. نسخه چاپي مصاحبه با دكتر محمد سيدا، مرد حافظه ايران
مصاحبه با دكتر محمد سيدا، مرد حافظه ايران
کد مطلب : 1657
تاریخ : شنبه 20 مرداد 1397 - 12:59

مردي ميانه‌اندام با چهره‌اي معمولي. مثل صدها و هزاران انساني كه هر روز در گوشه و كنار شهر مي‌بينيم. مردي كه مثل بقيه انسان‌ها راه مي‌رود، لباس مي‌پوشد و لبخند مي‌زند؛ مردي كه چهره‌اي بشاش و سرحال دارد


او اما انساني خارق‌العاده است. شبيه به ابرقهرمان‌هاي دنياي كميك استريپ. ظاهر آرام و معمولي‌اش وقتي پاي تخته وايت‌بردي پر از عدد و فرمول ايستاده مثل پيترپاركري است كه لباس اسپايدرمنش را به تن كرده است. به گزارش برترین هامحمد سيدا متولد 1347 در شهر مهاباد است. او اكنون مرد حافظه ايران و يكي از مردان برتر حافظه جهان است. محمد سيدا رئیس انجمن تقویت حافظه ایران، عضو اتاق فکر سوئیس، سردبیر و مدیر تحریریه ماهنامه ذهن‌برتر، از بنیانگذاران روش‌های نوین یادگیری و حافظه برتر در ایران بوده و تا به حال چند جلد كتاب را به رشته تحرير درآورده است. اين‌كه او مي‌تواند صدها و هزاران عدد، فرمول و اسم را در يك لحظه به خاطر بسپارد تنها گوشه‌اي از توانايي‌هايش است. او در حال حاضر مشغول يادگيري 5 زبان عربي، اسپانيايي، ايتاليايي، آلماني وسوئدي به صورت هم‌زمان است.محمد سيدا تمام آنچه مي‌داند را در قالب كتاب، سي‌دي و كلاس‌هاي آموزشي در دسترس علاقه‌مندان به پيشرفت و كساني كه به دنبال ذهن برتر هستند گذاشته است و بي‌وقفه كار مي‌كند. 
 من نابغه نيستم
 

مي‌گويند انسان در بهترين شرايط تنها از 3درصد مغزش استفاده مي‌كند. اين موضوع را قبول داريد؟

-خيلي صحبت‌ها در اين رابطه مي‌شود. عده‌اي مي‌گفتند، اينشتين از 6درصد مغزش استفاده مي‌كرد و عده‌اي آن‌را12 درصد مي‌دانستند اما الان خيلي‌ها معتقدند، اين درصدها خيلي خوشبينانه است. همه اين‌ها يعني توانايي مغز حد و حدود ندارد. به هر ميزان از مغز استفاده كنيم توانايي مغز بيشتر مي‌شود.

 چه موقع متوجه شديد كه اين توانايي خاص را داريد؟

آن توانايي كه شما تصور مي‌كنيد يعني من از چيزي برخوردارم كه ديگران ندارند اصلا درست نيست. هركسي براساس علاقه و استعداد در يك زمينه رشد مي‌كند. اين توانايي اكتسابي است و ذاتي نيست. من به ذهن برتر علاقه‌مند بودم و با شركت در سمينارها و مطالعه و با به‌كار‌گيري تكنيك‌هاي آن بيشتر از بقيه استفاده كردم. واقعيت اين است كه همه اين توانايي را دارند.اما اگر بخواهم به سوال شما پاسخ جزئي‌تري بدهم بايد بگويم در دوران تحصيل يك شاگرد متوسط رو به بالا بودم. اين‌طوري نبود كه ضعيف باشم اما وقتي اين تكنيك‌ها را شناختم متوجه شدم كه مي‌توانم بيشتر از توانايي‌هاي مغزم استفاده كنم.

در دوران تحصيل در چه درس يا درس‌هايي خوب بوديد؟ كدام درس‌تان قوي بود و كدام ضعيف؟

هر درسي كه معلمش خوب بود من هم در آن خوب بودم. مثلا در اول دبيرستان در درس شيمي معلم خوبي نداشتيم و من تا سال سوم شيمي را به زور قبول مي‌شدم اما سال چهارم كه معلم خوبي داشتم شيمي را با نمره بالا قبول شدم.

در كنكور چه رتبه‌اي به‌دست آورديد؟

در كنكور موفق شدم رتبه 36 را به‌دست آورم و در رشته مهندسي مكانيك دانشگاه تهران قبول شدم.

چگونه با ماجراي ذهن برتر آشنا شديد؟

در همان اوايل دبيرستان با كتابي آشنا شدم با اين عنوان كه «چگونه مي‌توان حافظه برتري به‌دست آورد» نوشته «هري لوراين». اين كتاب من را به مبحث ذهن برتر و حافظه علاقه‌مند كرد.

چه چيز اين موضوع جذب‌تان كرد؟

من قبل از آن كتاب‌هاي روان‌شناسي و هيپنوتيزم و چهره‌شناسي را مي‌خواندم. حالا هم تخصصم چهره شناسي است.
 


 

نفس بكشي! مي‌فهمم


چهره شناسي چيست؟

در چهره شناسي خصوصيات را مي‌توان تشخيص داد كه فرد با استعداد است يا كم استعداد. گرايشات عاطفي، غريزي، فكري و اين‌طور موارد را مي‌شود تشخيص داد اما يك آدم با استعداد مي‌تواند خوب باشد يا بد. آن مربوط به بحث ديگري است كه مي‌توان از روي قيافه شناسي حالات و حركات نگاه كردن، خنديدن و حتي راه رفتن و...متوجه شد. من حتي مي‌توانم چشمانم را ببندم و از روي نفس كشيدن يك آدم بفهمم كه او مثبت هست يا منفي. در بحث قيافه‌شناسي بيشتر از 6 روش براي تشخيص دروغ داريم. مي‌شود فقط از روي نگاه كردن تشخيص داد كه فرد چگونه آدمي است.

شما در دانشگاه رشته مكانيك را به پايان رسانديد؟

من ليسانس و فوق ليسانس را خواندم و دكترا را تمام نكردم. بعد از آن وارد بحث روان‌شناسي شدم. يك دانشگاهي در آذربايجان هست كه در آن دكتراي روان‌شناسي مي‌خوانم. 

به اين موضوع اشاره كرديد كه تقويت حافظه مي‌تواند كمك كند كه ما توانايي بيشتري داشته باشيم اما حتما مي‌دانيد كه مي‌گويند آدم بزرگي مثل اينشتين حافظه خوبي نداشته. اين تضاد را چگونه تفسير مي‌كنيد؟

انسان به هر چيزي بيشتر علاقه داشته باشد نسبت به آن تمركز بيشتري دارد. چيزي كه ضرورت ندارد را مي‌توان حفظ نكرد. اينشتين آدم باهوشي بوده ولي روي چيزهاي به‌درد نخور تمركزي نداشته. شماره تلفن را ضرورتي نديده كه حفظ كند چون كار مهم‌تري داشته. هدف ما شماره، عدد، رقم و فرمول نيست. اين‌ها تكنيك‌هايي هستند براي تقويت حافظه و ذهن و هركس نسبت به تخصص و علاقه‌اش آن‌را بكار مي‌گيرد. شما به‌عنوان يك خبرنگار مي‌توانيد حافظه قوي را در اين زمينه به كار بگيريد. يكي در تجارت و يكي ديگر در رشته‌اي ديگر و... اينشتين هم همين‌طور! روي كارهاي مهم‌تر تمركز داشته است.

آيا حافظه روي روند سرعت فكر تاثير مي‌گذارد؟ موبايل‌هاي امروزي اين توانايي را دارند كه حجم زيادي از اطلاعات را در حافظه خود داشته باشند. با وجود اين‌كه تكنولوژي در عصر حاضر همه چيز را ساده كرده، آيا باز هم نياز به تقويت حافظه خود داريم؟

حفظ كردن اصلا كار درستي نيست. ما در روش خودمان با حفظ كردن مخالفيم. با شماره تلفن حفظ كردن مخالفيم. تكنولوژي باعث شده يك هارد ديسك اطلاعات زيادي را در خود حفظ كند اما اگر ما ذهن قوي داشته باشيم بهتر مي‌توانيم از آن استفاده كنيم. شماره و حتي چيزهاي ديگري را هم مي‌توان روي يك موبايل جا داد. روش ما اين است كه با به خاطر سپاري شماره، شماره را به تصوير تبديل كنيم و آن‌را به اعداد. حفظ اعداد مربوط به نيمكره چپ است و ثبت تصوير مربوط به نيمكره راست. در اينجا ما هر 2 نيمكره را فعال مي‌كنيم. من اگر موبايل همراهم نباشد ديگر مشكلي ندارم و مي‌توانم شماره را به ياد داشته باشم ولي اين خيلي مهم نيست اما بايد بگويم بي‌تاثير هم نيست. 
 


 

هدف استفاده بهتر از مغز است


هدف اصلي چيست؟

هدف اصلي اين است كه با اين روش مغزمان را وادار به فعاليت كنيم،  توانايي مغز را بالا ببريم و در تخصصي كه داريم موفق‌تر باشيم.

بشر امروزي هميشه آرزو داشته كه با يك قرص يا آمپول حجم بسيار زيادي از اطلاعات را وارد مغز خود بكند. اكنون مي‌توان گفت كه شما به اين كيميا دست يافتيد؟

من پيش‌بيني مي‌كنم در آينده همين گونه خواهد شد. در گذشته چند صد سال طول مي‌كشيد كه ميزان توليد علم 2برابر شود اما الان توليد علم به ثانيه و لحظه رسيده. در سال 2008سرعت توليد علم در يك‌سال برابر با چند سال قبل از سال 2007 رسيده است.

 در دنياي ذهن برتر رقيباني هم داريد؟

رقيب ؟!  افراد زيادي هستند كه از حافظه‌شان درست استفاده مي‌كنند. معمولا مي‌بينيد كه هر كدام در زمينه‌اي بهتر هستند. يكي در زمينه شماره‌ها، بعضي در زمينه اسم‌ها و... مهم اين است كه در همه زمينه بتوانيم استعداد را بكار بگيريم. من اصلا بدنبال ركورد نيستم بلكه به‌دنبال اين هستم كه از اين توانايي چه استفاده‌هايي مي‌شود كرد. 

مي توانيد اين اطلاعاتي كه بدست مي‌آوريد را هم حذف كنيد؟

بله، مهم اين است كه همه مي‌توانند اين را ياد بگيرند و فقط مخصوص من نيست. به شرطي كه همه از مغزشان درست استفاده كنند.

آيا شما با اين حرف‌ها هوش و آي كي يو را زير سوال مي‌بريد؟

نه اصلا! آي كي يو به حافظه كمك مي‌كند و حافظه هم به‌ آي‌كي يو. آي‌كي‌يو ذاتي است. هر بچه‌اي از زماني كه متولد مي‌شود تا 7،8 سالگي 70 تا 80 درصد‌ آي‌كي‌يو‌اش رشد مي‌كند و درصد بقيه تا 17 سالگي كامل مي‌شود. از 17 سال به بالا ديگر هوش رشد نمي‌كندو اين مهارت‌هايي است كه ما بعد از آن مي‌آموزيم مثل شنا كردن، رانندگي و...اما حافظه را با هرآي كي يو و هر سن و سالي مي‌شود تقويت كرد و تمركز اكتسابي است. حافظه اكتسابي است. دقت هم اكتسابي است. مثل اين‌كه من در اين سن تصميم مي‌گيرم ورزش‌هايي را انجام دهم تا عضلاتم را تقويت كنم. درست است كه اگر از بچگي اين كار را بكنم بهتر است اما الان هم مي‌شود. حافظه هم به همين صورت است. نمي‌شود هوش را بيشتر كرد اما اگر هوش بالاتري داشته باشم بهتر مي‌توانم از اين حافظه استفاده كنم. در كلاس‌هاي تقويت حافظه داريم كساني را كه باهوش‌ترند و سريع‌تر كارها را انجام مي‌دهند و بعضي هم كندتر اما به آن‌ها هم مي‌گوييم كه مي‌توانند به كساني كه هوش بالاتري دارند برسند، آن هم بدون تلقين، بدون هيپنوتيزم و... .


منبع : cibdownload.com
لینک این مطلب : http://www.cibdownload.comp1657